seiklus joostes, ratastel ja kanuuga

Foorum

Uue süsteemiga "punktide võtt" nagu ON-OFF poe avamine :( 28.04.2008 20:02
varem pidi võtma punkti ainult üks inimene meeskonnast aga nüüd kui võtavad kõik läheb osade puntide juures mõnusaks olelusvõitluseks - inimesed loomastuvad, karjuvad, õiendavad, kes saab haiget rabelejate vahel... ja siis vaatad seda pealt - häbi on aga samas tahaks ise ka mingi "rahulikumal" hetkel ära regada. Äkki on korraldajatel mingi mõte kuidas säilitada kaasvõisteljate väärikus ja hoida emotsioon positiivsena.

(see oli 3-4 korral nii. Kui on rohkem siis oli ka rahulikum)

Martin

28.04.2008 20:02
Ega suht ainuke lahendus on mitu SI jaama. Ja kui juba mitme jaama rendi eest tuleb maksta, siis võiks teha nii, et eksisteerib kaks või rohkem versiooni rajast ja paar punktikest on veidi erinevad (üksteisest paarsada meetrit). Kui võistleja teab, et kõigil ei ole täpselt sama rada, siis see teadmine hoiab meeled veidi erksamana - muidu tagumine ots paneb mööda elevandirada järjest, orienteerumisega ei vaeva end, ja nii ei saa esimene ots eest minema ja tekivad veel suuremad olelusvõitlused punktis.

Ma arvan, et paar kolm punkti saab rajale küll planeerida nii, et versioonid on enam-vähem võrdsed ja liblikat pole vaja teha.

Juhan

28.04.2008 20:27
Korraldajad ei saa sinna midagi teha, et paljud tiimid koos karjadena rongis liiguvad ja tropina punkti saabuvad. Pigem tasub ise kaarti ette lugeda ja enne punkti veidi spurtida.

A-rajal olnuna ma ei täheldanud massilist rabelemist, ainult kanuu alguses.

Priit

28.04.2008 20:37
KORRALDAJA:
See oli esimene suvine võistlus kolme SI-pulgaga ja ei osanud ette näha, et päris nii hulluks läheb. Varem oleme paar korda pannud esimesse punkti 2 jaama. Seekord oli A-raja esimeses punktis 4 jaama ja B-raja esimestes punktides jaamu vastavalt 4-3-2-pikk etapp-1. Kahjuks ei piisanud.

Proovime tulevikus seda silmas pidada ja mõne jaama juurde panna.

Tõnis, SK Xdream

28.04.2008 20:51
Oli tõesti nii, et B-raja jooksu 5. punkti ainsa SI jaama taha (KP numbrit peast ei mäleta ja kaarti pole praegu käepärast) oli meie saabudes juba tekkinud üks 5-6 tiimist koosnev naturaalne trügiv ja tõuklev järjekord. Isegi eelnevalt pakutud spurtimine poleks miskit muutunud, tõsine saba oleks ikkagi ees oodanud.
Selles mõttes suhteliselt kummaline, et sellel eelnenud punktides sedavõrd tõsist saba ees ei oodanud.
Iseasi oli muidugi jooksuetapi esimene punkt, kus võistkonnad polnud jõudnud veel hajuma hakata, aga see oli ka suhteliselt ootuspärane.

Tauno, Kolm kiiret karu

28.04.2008 20:57
selle 5nda punktiga oli see häda et see oli kehvasti kinnitatud ja lipendas, ja siis oleks võinud üks kohtunik kõrval vaadata ja vastu pead anda trügijatele.

cheers

28.04.2008 21:30
see A raja 1 punkt (kanuu algus) oleks võinud küll 1mehe punkt olla, oli ju see nii või naa kanuu alguses. teine tropiga punkt oli see, millest palju juttu, kus B raja ratturid ja A raja jooksjad oja veerul kokku said. säärasesse kohta oleks võinud lihtsalt kaks erineva numbriga punkti panna, üksteisest veidi eemale, et asjale jumet anda (nagu viimatisel neljapäevakul, kus kaks punkti olid suhteliselt lähestikku).

sull, leguar xtreme

28.04.2008 22:17
Troppide tekkimiseks oli veel 2 põhjust:
1. randme külge kinnitatud pulgaga ei osatud/ei oldud harjunud punkte võtma. Kui näpu otsas punkti võtmiseks läheb 0,5 sekundit, siis nüüd kulus igaühel 2 sekundit ja tihti pidi teise käega aitama. Ehk siis kohe 4 korda kauem aega ja 3 korda rohkem inimesi - ajakulu 12 korda suurem (umbes muidugi).

2. Teiseks see kõnealune B-raja 5 ja A-raja 1 jooksupunkt oli pandud korraldajate poolt läbimõtlematult lolli koha peale. Kallaku peal puu küljes, kus jalgealune muutus libedaks ja punkt ise veel kõikus. Seal randmega ja kahe käe abil punkti võtta kulus kuni 5 sekundit per inimene +trügimise faktor. Näpuga oleks olnud 10 korda kiirem.

Seega - edaspidi võiks esimestes punktides olla rohkem jaamu, kuid lisaks peaks need kindlalt kinnitatud olema ja igalt poolt ligipääsetavad nii naguA raja kanuu alguse punkt. Kui randmelt probleemideta punkti võtma pääseb, siis ehk ei teki probleeme.

Või siis tõesti lubada pulga näpus kandmine ja nööri randmele kinnitamine kui nöör on lahti sõlmimatu - nagu aru saada mõni siiski pääses niimoodi rajale (B rajal loodan).

Alar

28.04.2008 22:20
KP 38 juures langes mitu asjaolu kokku.
a) B-raja alguses oli ta täpselt oja järsust kaldast ülesronimise koha peal mis võttis kõikidel kiiruse kinni+ järjekorra efekt, st iga rivis koperdamine võimendab aja kadu tagapool. Ning siis hakkasid mõned tarkpead jõuga paremalt vahele pressima
b) A-raja tõenäoliselt juba laiali hargnenud võistlejaterivi jaoks tegi asja raskeks see, et B-rada hakkas samal ajal sellesse KP'sse juba rattaetapilt sisse tulema.

Janno

28.04.2008 23:11
Korraldajatele soovitus, et enne stardialasse sisenemist tuleks kontrollida SI-pulakde korrektset kinnitamist. Stardialas oli näha võistkondi kelle kõigil liikmetel oli SI-pulk kummiga sõrme ümber. Rendipulkade kummid oleks korraldajatel tulnud eelnevalt eemaldada, seda juba selleks, et need võistlejatel finishijärgselt tagasi ei ununeks andmata. Samuti tuleks enne stardialasse kontrollida mitte ainult SI-pulkade korrekset kinnitamist vaid ka SI-pulkade numbreid. Praeguses olukorras jäi võimalus suvalise numbriga SI-pulga kinnitamiseks randmele ja võistkonnale registreeritud number oleks võinud metsas ringi liikuda ükskõik kelle käes.

Ove

29.04.2008 03:22
Aga miks loovad kaasvõistlejad endale selliseid konspiratsiooniteooriaid?
Isegi kui on pael ümber SI-pulga ja see omakorda selle korraldajate poolt antud käepaela küljes, siis on ju piisavalt kinnitatud. Umbes 500'st üks inimene vöibolla viitsib hakata seda paela lahti tegema ja muu kaasnev jama. Pigem läbivad siis köik juba punkti.
Kui juba on konspiratsiooniteooriate loojaid, siis on metsas ka piisavalt nö rahvakontrolli, kes näevad kui on keegi, kes liigub kahe SI-pulgaga.

Tundke röömu seiklusspordist :)

Liina

29.04.2008 11:53
Ühinen eelneva mõttega, kui ikka mõni hull tahab ja väga viitsib saab viilida ikka. Igasugune spordi mõnu ja mõte kaob siis ära.
Tuntke võistlusest mõnu ja ärge vaevake pead igasugu vandenõudega (las see jääda korraldajatele):)!

Tänud mõnusa päeva eest!

Veiko

29.04.2008 12:12
Ma ei näe vahet kas on tegemist orienteerumsivõistlusega või seiklusspordiga. Orienteerumisvõistlustel kontrollitakse alati SI-pulga numbrit. Kui lähtuda siinkirjutate motost, et tundke rõõmu seiklusspordist, siis võiks ju üldse aega mitte võtta, poleks vajalik SI-de kasutamine ja rõõm oleks missugune:) Kui korraldajatele ei tohi siin foorumis enam asjalikke ettepanekuid ka teha siis mis mõte foorumil üldse on?

Ove

29.04.2008 12:52
esimeses punktides saab trügimist vähendada lihtsa klausliga: esimeses KP-s üks märge võistkonnale

toi

29.04.2008 13:44
Kuule Mar-tin, ONOFF kirjutatakse kokku!

Rain

29.04.2008 14:25
Ove, orienteerumises kontrollitakse SI nr. selleks, et see ühtiks korraldajate poolt arvutisse sisestatuga vältimaks segadusi tulemustega. Sellise mõtte peale ("Praeguses olukorras jäi võimalus suvalise numbriga SI-pulga kinnitamiseks randmele ja võistkonnale registreeritud number oleks võinud metsas ringi liikuda ükskõik kelle käes. ") annab ikka tulla :)

rein, kiibitseja

29.04.2008 15:55
See, et kes petta tahab, võib randmele kinnitada suvalise SI ja lasta punktid võtta hoopis teisega, on tegelikult väga elementaarne mõte. Aga eeldab, et võistkond valmistub juba kodus võistluseks eelteadmise, võiks lausa öelda, et eesmärgiga, et nad kõik koos punkte ei võta. Ma siiski usun, et selliseid tiime ei ole :)

Kaja, Ekstreem.ee

29.04.2008 17:36
Kui järgmistel etappidel on esimene kp kohe ka kanuu vahetusala, võiks kp võtmise kohustus olla ainult ühel võistkonna liikmel(sellel, kes võtab ka ülejäänud kanuuraja punktid). Samuti võiks finisipunkti võtta võistkonna viimane lõpetaja. Seal on kogu võistkond niikuinii koos. Rajal saaks mõnes kohas hulle troppe vähendada hajutusega, kus väikeses piirkonnas on mitu kp-d. Võistluse algfaasi hajutus lööks rongid kohe laiali. Samas ei tähenda mingi 10-sek ajaerinevus hajutuse kp-de võtmisel ka midagi kui võrrelda seda lisaülesannetel saadavate mitmeminutiliste trahvidega

toomas, maratonsport

29.04.2008 17:37
Rein, usun, et ka o-võistlustel kontrollitakse eelkõige, et rada läbiv SI-pulk ikka stardis ka õigel hetkel oleks. Muidu tekib variant, et õige SI on juba kusagil 1. punkti lähistel ja sellega otsustavaid minuteid võidab.

Arvata, et "ega keegi niikuinii seda ei tee" on sama lihtsameelne kui arvata, et ega siis sportlased dopingut ei tarbiks. Kui on tegu võistlusega, siis jääb eetika tihtipeale 2. kohale.

Reeglitega teevad korraldajad elu lihtsamaks nii endale kui ka võistlejatele (ei teki kiusatust sohki teha). Seekord nägin ainult kahte 2-liikmelist tiimi rajal, samas kui eelmisel aastal oli 1- ja 2-liikmelisi raskemate punktide ümber ikka massiliselt. Seega süsteem toimib hästi!

Need paar 2-liikmelist olid tõenäoliselt kolmanda liikme täiesti ametlikult ära kaotanud (või siis oli neil SI pulk näpu küljes ja nad olid nööri lahti pusinud - kahe SI-ga märkimine ilma, et keegi tähele paneks pole nüüd küll suurem kunst).

Neeme, SASS

29.04.2008 20:21
Neemele. Eestis tunnevad pea kõik orienteerujad/korraldajad üksteist ja et Sinu variandi korral mingit "kasu" oleks, peaks startima või finišeerima vale mees. Ning kus teab Sinu väite korral see õige SI pulk, kus 1. punkt asub - kaarti ju enne stardihetke ei näe. Nii nagu ma ei usu dopingusse orienteerumises, ei usu ka, et keegi sellist varianti kasutaks. Ja ega see SI kontrollimine ei päästa - palka mõni eliidimees, anna pärast starti pulk talle, oota enne viimast punkti ja tiri lõpuni.
Ning kus teab Sinu väite korral see õige SI pulk, kus 1. punkt asub - kaarti ju enne stardihetke ei näe.

rein

29.04.2008 22:11
siiski, võiks olla üheselt selge, kas SI pulk on kinnitatud randme või näpu külge. minumeelest winter-x oli vastav link/joonis ja jutul lõpp. on ikka üsna suur vahe augu tabamise efektiivsuses, kui pulk on näpu või randme küljes, kui jaam kuskil puu otsas/kivirünka otsas kõlgub.

sull, leguar xtreme

30.04.2008 00:38
Rein, ega keegi seda 20. koha pärast teegi, ikka medalite pärast. Et kuidas saaks eliidi mees veel 30 seki näpistada... Skeem oleks ju lihtne - oma klubi mees stardib mõned minutid eespool ja saab esikohapretendiga nt. 2. punktis kokku, kus antakse ka SI üle. Risk praktiliselt puudub.

Neeme, SASS

30.04.2008 02:20
Neeme, ei viitsi vaielda. Eks igaüks vaatab asja oma rikutuse tasemelt ... Igatahes mina ei kujuta ette, et nt. Eesti tipporienteerujatest keegi üldse sellise mõtte peale tuleks ja Sinu jutt on neile lihtsalt solvav.

rein

30.04.2008 11:30
Neeme, ma küll ei tea millise koha peale sa võistled aga esimeste hulgas ja medalite pärast võistlemas pole sind ilmselt kunagi nähtud. Selle asemel, et põnevatest kriminullidest oma teooriateks inspiratsiooni ammutada, võiksid sa hoopis trenni teha.

Ilusat päeva

Rain

30.04.2008 11:30
3 SI pulka võeti ikka ka kasutusele sel põhjusel, et kõik ei ole ausad. Lisaks see seltskond ei koosne enam ammu ainult orienteerujatest kes kõik üksteist nägupidi tunnevad ja teavad. Seltskond on kirju ja igasugu mõtteid inimeste peas. PS, minul läks ratta-alas "kaduma" täiteballoon, ma arvasin ka, et sellisel üritusel nii ei tohiks juhtuda.

Anti, KM

30.04.2008 12:08
Neeme, ära rohkem sõna võta, sinu ideed on lihtsalt täiesti haiglased, hea et sellised inimesed medalite peale ei võistle.

Omadest kogemustest võin öelda, et konkurents võistlejate rivi eesotsas toimub vägagi sõbralikus õhkkonnas, kus keegi ei kõhkle ulatamast abistavat kätt lisaülesandes ka konkurendile, kui seda vaja on olnud. Ja võit iga hinna eest pole siin kellelegi eesmärgiks.

Heiti, Salomon Adventure Team

30.04.2008 14:03
Olin sellel Xdreamil pealtvaatajaks, seega julgen väita, et ei liidrid ega ka vöistlejaterivi köige tagumine ots ei tegele petumanöövritega. Esimesed on sportlased, kes järgivad fair-play'd ja teavad, et vahele jäädes oli häbi nii suur, et piiratud hulgaga multisportlaste ringkonda enam ilmuda ei julgekski ja löpuprotokollis viimastel kohtadel olevad tiimid jällegi ei näe põhjust erilisteks petumanöövriteks, sest seal tehakse juba sporti puhtalt sportimisröömu pärast.

Pigem tekib seda sobitegemist kuskil seal, kus vöistlevad massid, sest seal on palju mehi/naisi, kes on omaarvates meeletud tegijad, aga paraku jääb natukene füüsilisest puudu ja siis kompenseeritakse seda teiste vahenditega.

Samas on enamik õnneks selliseid, kes järgivad köiki etteantud reegleid.

Nägin nii möndagi tiimi, kes näiteks ei vedanud oma kanuud sinna kuhu kohtunik käskis vaid jäeti see järvekaldale lihtsalt vedelema - ikka selleks, et võita sekundeid? Mille nimel? Vöisteldes kohtadel 30 ja edasi...

Liina

30.04.2008 14:29
Arutelu läheb juba inetuks kätte! Hingake rahulikult kolm korda sisse-välja, meenutage mida olete eelnevatel xdreamidel oma silmaga näinud või millest oma võistluskaaslastelt kuulnud, ja te nõustute, et iga tiimiliikme külge SI-pulga kinnitamine on ainuõige lahendus. Järgmine teema on see, et korraldajad peavad edaspidi arvestama sellega, et ei tekiks neid "mesilassülemeid"

Alari, Kiirrong

30.04.2008 15:57
Tõesti, Rain ja Heiti ("ära rohkem sõna võta" - purjus peaga kirjutasid selle?), ma saan aru küll, et olete teistest peajagu üle, seega on aega abistava käe ulatamiseks ja muuks selliseks ja ilmselt pole te ka kunagi koosliikumise reeglit rikkunud. Võib-olla te ei teagi, mis seljataga toimub - tegelikkuses rikuti koosliikumise reeglit (varem) massiliselt.

Minu jutt ei olnud tipptegijate ega kellegi teise vastu suunatud, seega pole vajadust liigselt ärrituda. Tõin Reinule lihtsalt näite kuidas oleks teoreetiliselt võimalik edu saada kui puuduks SI kontroll stardis. Näide, mis ma tõin, ei olnud minu "idee" ja ei põhine millelgi muul peale puhta loogika.

Arusaadav, et tihtipeale emotsioonid uputavad loogilise mõtlemise võime (eriti alkoholi mõjul ;)

Nüüd vist oleks kohane öelda: kõik, ärge rohkem sellel teemal kirjutage (tõlge - tahan olla viimane, kes sel teemal sõna võtab)! ;)

Neeme

30.04.2008 19:14

« Tagasi

Xdreami foorumis kommenteerimise hea tava

Foorumi eesmärk on edastada operatiivset infot ning püstitada küsimusi, avada teemakohaseid arutelusid. Soovime, et arvamused oleksid konstruktiivsed ning kommenteerijad esineksid oma nime all. Säilitame viisaka tooni, väldime irooniat ja sarkasmi. SK Xdream jätab endale õiguse mitte vastata anonüümsetele kommentaaridele.