Foorum

Sisulised ettepanekud korraldajatele 02.07.2008 15:41
Et vältida viimase võistlusega sarnase situatsiooni kordumist pakuksin juhendisse ühe punkti lisamist. Kui korraldajate süül või mingil muul põhjusel ( kurat teab millisel) ei ole punktitähist legendijärgsel asukohal või asub see rohkem kui 100m kaugusel, kuulub antud etapp tühistamisele. 100m raadiuses on veel kuidagi võistkonnaga kammides võimalik punkt leida aga pool km on liig mis liig. See peaks välistama tundidepikkused kammimised, sestkui ma ikka tean (või arvan teadvat ), et punkti legendijärgses piirkonnas ei ole, liigun edasi. Sel juhul ei oleks võimalust ka äärmuslikel protestidel a`la kp asus 5m õigest kohast kõrval, etapp tuleb tühistada.
Teiseks peaks arutluse alla võtma GPS seadmete kasutamise. GPS annab vahemaade ja suuna määramisel selge eelise tavaliste orienteerumisvahendite ees. Niigi on sarjas osalemise varustuse hind paljudele tõsine väljaminek, kas peame ajama kõik nii kõrgtehnoloogiliseks. Varsti oleme lõhkise küna ees nagu vormel-1 sari, kus lahjema rahakotiga võistkonnad ei saagi võita sest neil ei ole selleks lihtsalt raha. Kas saame rääkida ausast mängust ja võrdsest kohtlemisest, kui ühtedel on teiste ees selge eelis. Päris huvitav oleks teada saada paljud võistkonnad kasutasid B-raja 11-Kp otsimisel GPS-i

toomas, maratonsport

02.07.2008 15:41
Paremate ja kehvemate rataste hinnavahe ületab suururusjärgu jagu GPS seadme maksumuse...

Tsainik

02.07.2008 16:04
kas ma saan õigesti aru, et gps tuleks keelata selleks, et selle kasutajatel ei oleks võimalik punktist mööda minna? :)) - vähemalt kommentaaridest jääb mulje, et eksisid pigem need, kes gpsiga läksid...

sull, leguar

02.07.2008 16:14
GPS-i hind on tõesti rattaga võrreldes olematu. Ja Toomase ettepenakut etapp tühistada kui KP on üle 100m vales asukohas ei saa küll tõsise ettepanekuna võtta. Pigem oleks ettepanek lisada juhendisse selge reegel, et ühelgi juhul (k.a. vale KP asukoht maastikul) ei toimu aegade korrigeerimist vaid vajadusel kasutatakse trahvisüsteemi ja seda Neeme ettepaneku kohaselt selliselt, et ilma trahvita võistkonnad on protokollis alati eespool nendest võistkondadest kes said trahvi läbimata KP eest. Siis oleks tegemist fair-play-ga ja ei oleks võimalik strateegia kus läbimata KP-de puhul on võimalik saada protokollis parem koht võrreldes nendege kes läbisid kõik KP-d.

Fair-Play

02.07.2008 16:15
Jah, nagu need kes lõpetavad 2-kesi, on alati tulemustes viimased, ükskõik kui hea ajaga nad metsast välja tulid.

Näide

02.07.2008 16:36
Siin on 2 teemat, äre ajagem neid segi.
1) punkt on maastikul valesti paigutatud, mida siis teha. see peaks olema reeglites kirjas
2) meeskond jätab mingi punkti meelega võtmata, sest trahv teeb väiksema ajakao kui punktis käimine.

Juhan

02.07.2008 16:37
GPS kasutamine peaks olema keelatud.

Mis orienteerumisest ja seiklemisest me räägime, kui vahid kaardi asemel oma seadet ja tüürid ennast õigesse kohta.

o-o

02.07.2008 19:24
Ja mismoodi tagada GPS mittekasutamine, kõik võistkonnad otsitakse stardis läbi?
Pealegi on tänapäeval minuteada olemas ka käekellade ja mobiiltelefonide sisse ehitatud GPS seadmeid. Ma kardan, et see saaks olema sedasorti reegel, mille järgmist on sisuliselt võimatu kontrollida ja seega üsna mõttetu.

Tauno, Kolm Kiiret Karu

02.07.2008 19:39
Aususe peale. Ise tunned, kas sa mängid ausalt või teed sohki. MInule on parajaks hasardiks alati olnud teha läbi kogu sari ilma reeglite petmiseta. Kui näen 'eramaa'-silti siis sõidan ringi, kõrvalist abi ei kasuta, korraldajatele ei helista, piirkonna varasemaid o-kaarte kaasas ei kanna jne..

Ausus ise

02.07.2008 20:49
Minu idee mõtteks oli see, et näiteks kadunud punkti otsimisele ei kulutataks mõtetult palju aega vaid saaks võistlusega edasi minna. Kui sul on võtmata punkti pärast oht võistlejaterivi tagaotsas platseeruda (nagu osad kommentaatorid soovitavad), siis tuustid tõesti 2-3 tundi ringi. Aeglasematel võistkondadel jääks sel juhul kontrollaja ületamise tõttu osa teisi etappe üldse läbimata. Enamiku võistlejate eesmärgiks peaks ikka olema kogu raja läbimine mitte aja raiskamine ühe punkti otsimisele. 100meetri (võibolla 150m) piirang vähendaks ka juhuslikkuse osa punkti otsimise aegades, sest 100m raadiusega ringi puhul kulutad ka totaalseks läbikammimiseks mitte üle tunni.

toomas , maratonsport

02.07.2008 21:19
Ausus ise, äkki uurid natuke seadusi. Ega eramaa silt ei tähenda seda, et päeval sinna minna ei tohiks.

igameheõigus.

02.07.2008 22:07
Eramaa silt just seda tähendabki. Tähistamata eramaadel võid liikuda mööda teid ja radu päikesetõusust loojanguni.

Tanel, Arukad

02.07.2008 22:15
Nõustuksin ka Toomasega, et ei ole mõtet neid, kel punkt võtmata jäi kohe edetabeli lõppu panna, sest siis on tõesti kasulikum 5 tundi otsida kui punkt vahele jätta. Mingi mõistlik ajatrahv võiks siiski olla. See lubab ka raskemaid punkte planeerida, mida kõik võistkonnad võib-olla polegi võimelised leidma, samas ei saa aseta see neid ka automaatselt tabeli lõppu. Kiiremad peaksid siiski jõudma punkti võtta kiiremini kui trahviaeg.

Vaja on lihtsalt leida iga võistluse jaoks optimaalne trahv. Pikemal öisel etapil võiks ka trahv suurem olla. Viimasel etapil sobinuks näiteks 1h või isegi rohkem. Samas lühematel etappidel võib selle vabalt ka 45 min peale jätta.

Mis puutub vales kohas olevasse punkti, siis olen küll absoluutselt etappide tühistamise vastu, kuna see tekitab olulist ebavõrdsust, nagu me viimasel etapil nagu ka nägime. Muidugi keegi ei taha, et punktid vales kohas oleks, aga veelgi lubamatum on minu meelest ebavõrdsuse tekitamine. Fair play seisukohalt on kaks võimalust, kas jätta kõik nagu on, või tühistada kogu võistlus.

Nagu ka teised on juba maininud, see on ikkagi seiklussport ja keegi ei tahaks kogu võistlust tühistada, seega, tulemused jäägu nii nagu nad võistluse käigus kujunevad! Iga võistkonna enda otsustada on, kui kaua nad on valmis olematu või vale punkti peale kulutama. Teinekord piisab vale punkti leimiseks ka punktipaneja mõtlemise tabamisest! Alati on võimalus loobuda ja trahv võtta. See ongi osa seiklusest.

Korraldajatele on vale punkt või vale kaart muidugi väike pläkk, aga paratamatult seda mõnikord juhtub. Kindlasti suurendab vale punkt või vale kaart loteriid, aga parem olgu mõningane loterii kui ebavõrdne kohtlemine. Seikluses võib ka vale punkti aktsepteerida.

Ok, pikk jutt sai, aga loodetavasti oli arusaadav :)

Neeme

03.07.2008 01:50
trip.ee lehel on mann (Maria Kupinskaja) seda teemat pikalt lahanud, vastavad seadusepügalad ära toonud ja nende mõtte lahti seletanud. Paar katkendit:

7. Matkan ja tean kindlalt, et ma EI ole eramaal.
Võin seal viibida: Üldjuhul alati.

8. Matkan ega tea, kas olen eramaal või mitte, aga mingeid
piirdeid-tähiseid ka ei näe.
Võin seal viibida: Üldjuhul ainult päevasel ajal, st päikesetõusust päikeseloojanguni (asjaõigusseadus § 142).

Lugege, saate targemaks :)

9. Matkan ja näen, et olen eramaal, sest see on piiratud (heki, aiaga vm) või tähistatud (siltide, viitadega vm).
Võin seal viibida: Ainult maaomanikult luba küsides.

11. Tahan kasutada teed, millel on silt: "Eratee."
Võin seda teha: Ainult, kui mul on teeomaniku luba.

Kaur, kuriloomad

03.07.2008 01:53
Eramaa silt on informatiivne. Kui aed ümber, siis selge see, et sisse ei roni. Kui kusagil teel, siis võib olla eratee. Ja mis siis? Äkki lähengi omanikult luba küsima.
Eestlane kipub olema ori, igasugu siltide peale kohe püksid täis.

igameheõigus.

03.07.2008 02:24
Kahjuks jah on see 23:24 kommentaari kirjutanud tüübi arvamus vale, et eramaa silt on informatiivne. Kui on tegu sinna seaduslikult paigaldatud sildiga, siis on selle taga asuval kinnistul lubatud viibida ainult omaniku nõusolekul. Mingi igameheõigus siin ei puhu pilli, samuti pole vajalik selge piirdeaia või muu sarnase rajatise olemasolu kinnisasja ümber. Piisab sildist. Soovitan sarnaselt eelpoolkõnelejatele ikkagi asjaõigusseadusele pilk peale visata, võib tulevikus mõnegi probleemi ennetada. Kui on nii kõva mehega tegu, muidugi, kellele igasuguste seaduste täitmine võrdub pükste täis tegemisega, siis on iseasi...

Kalle, EE SK

03.07.2008 11:29
ASJAÕIGUSSEADUS
§ 142. Võõral maatükil viibimine
(1) Füüsilise isiku või eraõigusliku juriidilise isiku omandis oleval kinnisasjal, mis on omaniku poolt piiratud või tähistatud, ei või teised isikud omaniku loata viibida, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

Mingi suvaline silt tee ääres ei kohustu millekski. Kui neid silte on kinnistu piiril, näiteks iga 10m tagant, siis on kinnistu piir tõesti tähistatud ja kinnistul viibimiseks peab omanikult luba küsima. Kõige parem on muidugi 3m aed ja kaamerad:)

Omanik

03.07.2008 12:09
antud juhul ei pruukinud viljapõld olla tähistatud ei kõrge aia ega eramaa siltidega. see ei tähenda siiski, et võib lambist viljapõllul tatsata või veel enam ratastega rallida. ja ei saa ilmselt ka lootma jääda linnainimestele, kes viljapõllul ja tavalisel heinamaal peaks oskama vahet teha :-) kuna antud juhul oli kasutusel eesti põhikaart, siis pole võimalik enne etapi valikut otsust teha, kas minna otse või ringiga. sama hästi võinuks seal olla söötis heinamaa? ja noh, puhas pilk kaardile ütleb, et olles põhja poolt kogu selle tee ära tulnud, siis ei paenduks ilmselt tagasi minema enam, lõpp praktiliselt käeulatuses. antud juhul on see pigem kivi korraldajate kapsaaeda, kes pidanuks lühima teekonna läbi kontrollima. asja oleks saanud edukalt lahendada pannes lisapunkti näiteks A raja rattaralli lõpu asukohta.

sull, leguar xtreme

03.07.2008 14:45
Nõus 09:09 kommentaariga.
Üks-kaks silti "eramaa" ei anna veel ülevaadet kinnistupiiri kulgemisest, seega ei saa selle järgi tihti veel üheselt määrata, kas asun eramaal ja kelle omal. Sest selleks, et luba küsida, on vaja ka teada, kellelt luba küsida.
Päris palju väiksemaid, sh autoga sõidetavaid külateid, vanu kolhoositeid jm on meil eraomandis ja omanikul on õigus silt välja panna kui on eramaa. Samas võib sellele eramaale(teele) olla seatud servituut takistustevabaks liikumiseks. Nii, et asi pole ühene enne kui ei ole konkreetset piiri tähistust (tihedad sildid, piirdeaed, hekk, selge õueala jne), omaniku andmeid juhul, kui sildi taga ei asu selge eluase või sildile lisatud konkreetset tegevusjuhist (sissepääs keelatud, sissepääs kooskõlastada, tel. ... jne).
Loomulikult ei tohi talduda põldudel, olgu eramaa või mitte, ka üle niitevalmis heinamaa mitmesajakesi ületrampimist peaks vältima, kuigi sellega on konkreetset piiri tõmmata raske ja rajameistergi ei suuda ette näha, millal keegi heina teeb.

Mairolt

11.07.2008 18:01

« Tagasi

Xdreami foorumis kommenteerimise hea tava

Foorumi eesmärk on edastada operatiivset infot ning püstitada küsimusi, avada teemakohaseid arutelusid. Soovime, et arvamused oleksid konstruktiivsed ning kommenteerijad esineksid oma nime all. Säilitame viisaka tooni, väldime irooniat ja sarkasmi. SK Xdream jätab endale õiguse mitte vastata anonüümsetele kommentaaridele.