Foorum

siseorienteerumine Patareis 29.04.2012 23:03
esimene katsetus selles vallas tehtud, aga rajameister ise pole sellenimelistel võistlustel vist osalenud, sest muidu oleks ta (a) kaardistanud, või tähistanud teekonna kuidas Patareisse saada, praegu said osad võistkonnad ronida üle Patarei vangla mitmemeetriste müüride (+3x pikem jooksuring), samas kui teised traataiast end läbi surusid, mõned aga üldse läbi kaardil tähistamata aia augu vupsasid (b) paigutanud punasega märgitud ja ületamist (või läbi pugemist) keelavatesse kohtdesse kohtunikud - siseõues toimus tõsine rapsimine aia alt / läbi pugemises, kuigi kaardil oli koht punasega tähistatud.
Lisaks on sise-o kaardi mõõt 1:500 või äärmisel juhul 1:1000, kehvema nägemsiega inimestel oli täna pimedas /hämaras tõsine tegu kaardist aru saada, sest lisaks punasega tähistatud ustele, ilmus mõni kord teele ka halliga tähistatud vaheseinasid

Tõnis, ELT

29.04.2012 23:03
see patarei osa oli jah päris keeruline. Ütlen ausalt, et mitte mõmmigi ei saanud aru .. üks suur edasi tagasi jooksmine käis. Tõeline labürint :) aga see ongi võistlus! Meil jäi päris mitu punkti sealt aja puuduse tõttu võtmata :) esime kord ju ikkagi :D

Raino, Eesti Posti Spordiklubi

29.04.2012 23:35
Patarei oli lahe :) Päris palju oli abiks ka möödunudaastane Patarei viimase direktori tehtud ekskursioon.

Samas jäi meile lõpuni segaseks see punaste uste teema. Algul jäi mulje, et need tähistavad kinniseid uksi, kust läbi ei saa, kuna sai paari kohta kontrollitud ja kinnised uksed sealt leitud. Olles möödunud aga peatiiva esimese korruse parempoolses otsas (ohvitseride tiiva ühenduskohas) olevast lahtisest ilma ukseta ukseavast, kust hiljem leidsime ka punase joone, jäi nende mõte üsna segaseks. Vältisime kohti, kus need jooned olid, aga kuna eelnevat kogemust sellise tähistusega pole, siis asja õige idee selgus alles praegu seda teemat lugedes. Juhendis või rajal infotahvlil võiks sellised keelukohad olla ikka lahti seletatud, sest punase püstviirutusega keeluala alla ei mahu need punased uksed küll kuidagi.

Johan

30.04.2012 00:09
Mulle küll see Patarei osa meeldis - nõudis veidi süvenemist ja pani ka meeskonna päris hästi proovile... Kõige keerulisem oli kaardi lugemine ruumides kuna suunataju 0 - samuti see 3nda korruse asi tegelikult ju neljandal oli ...

Diana

30.04.2012 00:50
Kusjuures - leidsin pärast kodus kaarti üle vaadates veel ühe, nimetusega 2,5 korrus (seal oli üks trepp) ja mis oli selle 3-4 korrusega sarnane... Ma ei ole kindel - endalgi oli arvamus, et korrused olid sassi aetud.
Väga äge osa oli :)

Karin, Cable Chicks

30.04.2012 00:54
See eluaegsete osa oli jah neljakorruseline ja meil läks ka seal natuke aega kaotsi, aga kuna õiges kohas punkti polnud, siis proovisime järgmist korrust. Selle 2.5 korruse leidsin samuti veidi aega tagasi kodus :P

Johan

30.04.2012 01:10
Patarei oli tõeline maasikas. Ja hea koht, kus muidu kiired ja vihased konkurendid oma juhtmed kokku lasid.
Kas oleks võimalik tulevikus ka teisipäevakute kalendrisse Patarei etapp planeerida?
Või siis Kompassi päevakute alla.

Alo, Lambad metsas

30.04.2012 01:12
Patarei oli tänase päeva komm. Rapsides võisidki rapsima jääda, aga kui natuke kaarti vaadata, siis jõudsid tegelikult alati õigesse kohta välja. Lihtne see ei olnud, aga igal juhul väga hariv 3D orienteerumine. Super!

Paavo, Metsahundid

30.04.2012 01:28
Mina paluks, et rajameister paneks Patarei etappide endapoolsed skeemid netti üles. Kust kuhu kuidas siis saama pidi? Eriti siseõue "punast tara" vältides.

Aga väga äge etapp oli, tõepoolest!!!

Kaur, Mudamülka

30.04.2012 02:56
Patarei oli esialgu raske, sest pärast esimese üsna lihtsa punkti võtmist oli raske uskuda, et teise minek peabki nii keeruline olema. Aga kui see lõpuks selgeks sai, siis ülejäänud tulid juba lihtsalt.

Kindlasti oli abiks talvine sise-o sari (eriti Reaalkooli 5 korrust) ja lamp, mis ka veidi valgust näitas.

Nii et rohkem selliseid ülesandeid, palun! Hajutus oli sama efektiivne kui Rõuge valesti paigutatud punktis, aga tunduvalt õiglasem :)

Vaike, Menger Sponge

30.04.2012 03:23
Siseõue "punase tara" alt läbi ronimine ei andnud erilist edu.
Reeglitele vastav liikumistee selle tara vältimiseks oli ronida siseõue parempoolsest nurgast (kaardi järgi) välistrepist endiste jalutusbokside kohal kulgevale galeriile ning ning sellega ristuva keskmise galerii maapoolsest trepist alla. Tara alt läbironimine võimaldas ühe korruse jagu trepiastmetest ronimisest hoiduda, muud ei midagi.

Aga tõsi ta oli, Patarei oli läbi aegade üks lahedamaid lisaülesandeid ning kohe esimeses KP-s sai selgeks, et tormamine ei vii kuhugi, mõte peab töötama ning liikumistee tuleb äärmiselt hoolikalt läbi kaaluda ning mõneminutine rahulik arutelu peale järjekordse KP leidmist võimaldab vältida hilisemat pikka sihitut ekslemist. :-)
Kohati tuli (vähemat A -rajal) ikka näiliselt lähedasse ruumi pääsemiseks hulk treppe ja terve maja pikkuses koridore läbi joosta :-)

Punased uksed, mis kaardil märgitud, olid meie kogemuse järgi kõik kindlalt suletud -- kinni keevitatud või lukustatud. Vaid üks kaardi parempoolses osas olev punane välisvärav tundus lahti olevat kuid selle kasutamine ei oleks võitu andnud.

Alar, Micromootor

30.04.2012 03:29
Meie võtsime esimest Patarei KP-d pool tundi. Nüüd, kodus, kaarti vaadates tundub uskumatu. Kus me kõik selle aja jooksul ära ei käinud...!!! Aga kui pole kunagi sise-orienteerunud, siis lihtsalt ei oska sellisele ülesandele läheneda. No vähemalt meie ei osanud.

Meie raja annab läbi teha ka nii, et ei võta ei tara ega siseõue galerii välistreppi.

Kaur, Mudamülka

30.04.2012 03:49
See patarei osa seal vahepeal oli nagu I-le täpp, kuna lõi ikka kaardid päris sassi. Päris äge oli seal edasi-tagasi joosta ning mitte essugi aru saada :)

Janno, Team SCANIA

30.04.2012 11:54
Keegi eriti tulihingeline võistkond oli patarei linnapoolsesse ossa viiva ukse vahepeal lukku pannud ja pea 10 tiimi sinna lõksu jätnud. Õnneks leidus ka sõbralikke kaasvõistlejaid, kes ukse uuesti lahti tegid. Aitäh.

Sander, RSA

30.04.2012 12:01
Ma tahan arutada seda 1. korruse sisehoovi traataia teemat, ronisime isegi korra värava kõrvalt aiaaugust läbi.

Kuigi punane tähendab orienteerumies eelkõige keeluala, siis enamus XDreami osalejatest ei tegele põhjalikumalt orienteerumisega, seega oleks kusagil kaardil võinud olla ka legend: punane - keelatud läbipääs, roheline - trepp. Endal ei tekitanud probleeme, aga kuulsin et oli tiime, kellel läks pikalt aega enne kui aru saada, et roheline on trepp.

Teiseks need aiaaugud. Tingmärk kaardil tähendab "kõrge aed". Minuteada ka ametlikult ei ole keelatud kõrgest aiast üle või läbi ronida, kui sa seda suudad. Vähemasti ka ametlikel orienteerumisvõistlustel minnakse läbi madalate ja kõrgete aedade, kui aga auk aias leitakse.

Kui rajameister oleks tahtnud, et sealt läbi EI mindaks, oleks tulnud kas üks aia serv tähistada punase viirutusega või pidanud kogu tara tähistama punase joonega. Antud juhul oli punane ainult värav ja need kes värava alt läbi läksid, need võib öelda et rikkusid reegleid. Aga värava kõrvalt aiaaugust on minu hinnangul täiesti ametlik läbi ronida, kuna seal ei olnud ei punast viirutust ega punast joont.

Alar, Suprema

30.04.2012 12:19
Punane viirutus tähendab kaardil keeluala, seda teab ilmselt iga Xdreamil osaleja. Minumeeelest ei ole vaja palju edasi mõelda, jõudmaks selleni, et punase joone tähendus on "läbimine keelatud", st aia alt läbi pugemine on sulaselge petmine. Sellesama esimese korruse sisehoovi nö paremppolse aiaugu kasutamine oli tegelikult keelatud, sest aed on märgitud seinast seinani, st läbimatu - taaskord petmine.
Proovisin mõne võistkonna tähelepanu sellele asjaolulule seal Patarei vanglas ka pöörata, aga ega keegi ju kuulda ei võtnud ja vabanduseks oli "teised tegid ka".
Paneb natuke nördima asjaolu, et ise näed tükk aega vaeva, et leida läbipääsukohti ja siis on mõned õigematest õigemad, kes kasutavad siiski keelatud võtteid. Paraku ei olnud ka protest esitamisel mõtet, sest võimatu oli kindlaks teha, kes täpselt olid need, kes reegleid rikkusid.

Tahaks loota, et edaspidi võisteldakse ikka ausa mängu reegleid järgides, sest see on spordi alus. Kaasvõistlejaid peab austama. Petukauba teel saavutatud võit ei olegi nagu võit.

Natuke peavad ehk korraldajad endalegi tuhka pähe raputama, nende kahe probleemse koha peale oleks pidanud asetama kohtunikud.

Siiski, tahaks edaspidi loota kaasvõistlejate aususele.

Liina, Sparta Spordiselts

30.04.2012 12:33
Liina,
Ehk keegi ametlik orienteerumise asjatundja võtab sõna ja selgitab. Minuteada on kahe kriipsuga aia tingmärk "kõrge aed", kuid see ei tähenda, et sealt ei tohi läbi minna, kui sa seda suudad.

Ja isegi kui "päris orienteerumises" ei tohi, siis XDreamil kus minnakse läbi paksust ja vedelast, on korduvalt varemgi terve massiga aedadest läbi mindud.

Analoog on orienteerumiskaardil musta joonega piiratud veekogu, mis tähendab "läbimatut veekogu", kuid mida XDreamil on pidevalt forseeritud ja kedagi ei ole selles süüdistatud.

XDreamil on olnud ikka nii, et kui kusagile minna ei tohi, tuleb see kaardil konkreetselt punasega ära näidata.

Ehk siis jään oma seisukoha juurde - minu hinnangul tohtis värava kõrvalt aiaaugust ja sisehoovi paremast servast aiaaugust tingmärkide järgi täiesti ametlikult läbi minna.

Alar, Suprema

30.04.2012 12:51
Mina tõlgendasin punaseid uksi kui abistavat infot selle kohta, millistest ustest läbi ei saa. Vähemalt üks neist oli küll tegelikult lahti.

Pärtel, The Lost Contingent

30.04.2012 13:36
Xdream-il kehtib vastavale hooajale ja osavõistlusele kehtestatud juhend. See erineb tavalistele orienteerumiskaartidele (eriti sprint) kehtivatest.S.t. näiteks (kõrge) aia märk või musta äärisega veekogu märk annab sulle eelnevalt aimu ületamise keerukusest aga ei keela ületamist. Minu jaoks ongi Xdream-i üks suuremaid võlusid, et saab üle aedade ronida ja jõgesid forsseerida.
Mulle on siiski segane, kas punased jooned suletud uste ja väravate kohas Patareis tähistasid vaid seda, et "suletud, läbi ei pääse" või oli ikka tegemist keelualaga? Sest keeluala märk oli samal kaardil ju punane püstiviirutus.

Marge, Seenelised

30.04.2012 13:37
Rajameister, palun kommenteerige oma tööd ja nägemust Patarei kaardiosa punaste joonte osas.

K.

30.04.2012 13:44
Kui aus olla, siis jagan Marge arvamust, et punane joon tähendab seda, et see läbipääs on suletud aga kui leiad võimaluse sealt läbi minna, siis tuld. Keelualad on alati väga selgelt välja toodud.
Seega ei leia, et sealt aiaaugust läbi pugenud tiimid oleks millegi vastu eksinud.

Tõnis A-rada

30.04.2012 13:53
Võistluse käigus tekkis Patarei siseorienteerumisel ilmselt enamus orienteerujatel tunne automaatselt, et joostakse siseorienteerumise reeglite järgi (minul vähemalt). Seega justkui on kahe joonega aed keelatud.
Aga tavalisel orienteerumisel on asi selge - kahe joonega aed on tingmärgina "ületamatu aed" aga reeglites on lubatud seda ületada! Kui seal taga ei ole keelualana olevat õueala siis anna ainult minna ja roni kasvõi 10 meetrisest aiast üle. Reeglid seda ei keela.
Kas ise vaatasin võistlusel neid aiaaugust läbipugejaid viltuse pilguga aga kodus natuke mõeldes leian, et neil oli punase joone kõrvalt seda tehes täielik õigus sealt läbi minna.

Erkki, TV6 Sport

30.04.2012 14:08
Paterei oli tõesti üle aegade lahedaim ülesanne ja rahulikult trajektoore planeerides sai kõik suht kiiresti kätte. Kaval asi oli ka see 2,5 korrus, mis paljud segadusse ajas.
Eelnevatele vastuseks, et minu arust punased jooned ustel ja väravatel tähistasid nende suletust, mitte keeluala. Nõus Erkkiga (TV6 Sport).
Selliseid lahedaid ülesandeid (Patarei) ootaks ka edaspidi.

Kristjan, Naljatilgad

30.04.2012 14:27
Ma pole kunagi kuskil hoones varem orienteerunud ja juhendis ei olnud kirjas, et peaks mingeid siseorienteerumise reegleid enne seda etappi kodutööna õppima, seega ei näinud ma neil punastel joontel küll muud tähendust, kui et sealt võib ehk mitte läbi saada. Kui läbi sai, siis oli hästi, keeluala oli ju korrektselt viirutatud seal 3. korrusel ja see oli üheselt arusaadav. Meie sealoleku ajal pugesid kõik läbi aia ja ei näinud ma kedagi kes seda vältinud oleks. Lausa üllatav oli nüüd sellist arutelu siit lugeda. Kas mõned inimesed on ennast teoorias totaalselt üle mõelnud või siis panid korraldajad mööda sellega, et ei teavitanud, et 1mm punane jutt kusagil kaardil midagi keelab, pealegi oli ju punane värav, mitte aiaauk.

Iljar, JIT team

30.04.2012 14:30
Erkki, ja teised - xdreamil on päris palju rahvast, kes ei ole orienteerujad ja ei oska kuidagi eristada sise-O reegleid tava-O omadest ega tava-O omasid Xdreami omadest.

Kui hakata väga näpuga järge ajama, läheb niikuinii jamaks ära. Kas raudteeülesõidul suunda näitavad onud-tädid oli kõrvaline abi ja kas kõik neist möödujad pidanuks saama disklahvi? Tava-O-s pole metsas kedagi, kes kahe KP vahel käega vehiks ja kisaks "siitpoolt, siitpoolt".

Xdream ei ole klassikaline orienteerumine, näiteks mitu korda keegi teist eile kompassi kasutas? :), ja osavõtjas-kond on palju laiem, ja reeglite täpsele tundmisele saab loota-rõhuda vaid esiotsa tiimidel. Ülejäänutele tuleks teha selline rada, et kahtlaseid kohti oleks võimalikult väha, ja et poleks eo võimalust ega motivatsiooni sikku teha.

Aga no tühja need detailid, igatahes oli väga äge!

kama kaks, kusagilt B-raja keskelt

30.04.2012 14:32
Ma ise olen ka ikka väga algaja seiklussportlane. Rohkem tegelenud pikalt orienteerumisega. Täiesti nõus sellega, et ilmselt on liiga palju "ülemõtlemist", sest lihtsalt ei soovi ees otsas joostes kuidagi mingit lolli trahvi saada hiljem (tõlgendamise kogemus puudub). Ülemõtlemist isoloomustas eile selgelt veel ka see, et kanuuetapil pidasime seda halli tööstusala kaldal ka nn hoovialaks kus ei tohi liikuda ja läbisime selle etapi kanuuga, samas kui kogenumad tegijad tegid selle mitmeminutilise võiduga joostes.
Aga lahe oli!

Erkki, TV6 Sport

30.04.2012 14:48
Vanglas seigeldes ajas ikka marru, kuidas kõik "suletuid" uks eirasid.
Kartuses, et korraldajad teevad selle eest trahvi, läbisime raja nii nagu pidi - läbimata suletuid uksi ja keelatuid kohti. Nii mõnegi tiimi keelatud tegevus sai jäädvustatud kaamerale, kuid trahvi selle eest ilmselt tagantjärele enam ei tehta, sest korraldajatel puudus kontroll kõikide eksinute üle.
Pärast vanglat joogipunktis sellest korraldajale rääkides laiutati lihtsalt käsi.
Eks ma siis ka tean edaspidi, et sellised asjad on "lubatud" kui "kõik" teised seda teevad!

Pigem tuleks anda plusspunkte nendele tiimidele, kes selle vastu ei eksinud. Vahelejäänud punkti eest sai ju +15min otsa, siis reeglitepärase sise-O eest võiks küsida -15min (umbes 10min kulus aega, et minna koguaeg ringiga.

Siim, Dynamo

30.04.2012 15:52
Võtsin ette sarja üldjuhendi, mille punkt 3.1 ütleb järgnevat: Liikuda kaardile märgitud õuealadel, taluhoovides ja keelualadel (punane püstviirutus)!
Keelualade kohta ei ole juhendis rohkemat öeldud, samuti ei ole ka juhendis toodud viidet spetsiifilisematele orienteerumis juhenditele. Samuti ei ole ka osavõistluse juhendis midagi öeldud suletud uksi tähistavate punaste joonte kohta.
Seega mina ei loe võistluse juhendist oma funktsionaalse lugemisoskusega välja, et punase joonega tähistatud uste läbimine oleks kudagiviisi keelatud olnud.
Aga ehk mõni korraldaja kommenteerib ka seda teemat.

Tauno, Kolm Kiiret karu

30.04.2012 16:13
Tösi, pean tunnistama, et ilmselt mõtlen liiga palju nagu orienteeruja ja lülitasin Parateisse sisenedes end ümber nö sise-O reeglite peale ning seetöttu oli minu jaoks ka pideva musta joonega märgitud aed kui läbimatu aed. Tava-O's tõesti võib minna aia pealt, läbi aia ja aia alt - just nii nagu parajasti meeldib.

Punase joone osas jään ikkagi endale kindlaks, kui ees on punane jutt, siis sellest läbi minek on keelatud. Seda ei peaks olema raske mõista ka mitteorienteerujal.

Liina, Sparta Spordiselts

30.04.2012 16:17
Minul on kogemus 2008. aasta Klooga etapist, et võetakse maha.
Seal oli olukord selline:
* punkt asus aia ja kalju vahel, teiselpool aeda oli tumerohelise orienteerumistingmärgiga õueala
* kaardi järgi oli olukord selline, et aia äärt pidi liikudes õuealasse sattuda polnud võimalik
* looduses aga sattus aia äärti pidi liikudes siiski õuealasse, sest kaardil olev aed oli välimine aed ja see puudus osaliselt, seega sattusime aia äärt pidi liikudes kalju ja aia vahelisse kitsasse koridori, mis kaardi järgi oli tumerohelisega orienteerumistingmärgiga märgitud õueala
* kui sellest aru saime, siis ronisime kalju lõppedes ja selle jätkuna välimise aia tekkimisel teisele poole aeda välja
* paha lugu oli see, et see topeltaed ümbritses tolliala ja korraldajatel tekkisid sellest kahe aia vahelisest alast välja ronimise tõttu probleemid

Patarei ja kanuuorienteerumisega seoses siin paar seost:
1. Mis on õueala? See hall tundus ka meile Lennusadamas võimaliku õueala tähisena ja keelualana, võib-olla oleks mõtekas juhendit selles osas täiendada, et anda lisainfot, millised on õueala võimalikud tähised kaardil.
2. Patareis olevast aiast läbi pugemine - kaarti vaadates tundus, et rajameistri mõte oli selge: sellest õues olnud okastraadist ei tohi läbi minna, miks muidu sinna värava kohale punane kriips oli tõmmatud; punane kriipsu mõte tundus meile selge: kui on punane kriips, siis tähendab, et on keelatud läbi minna

See tulemuse tühistamine 2008. aastal Kloogal oli valus kogemus ja ei tahaks tulevikus rohkem tühistatud saada. Aga kuidagi imelik tunne oli, nähes võistkondi Patareis massiliselt läbi okastraadi ronimas, et teised nagu ronivad läbi, aga rajameistri mõte tundub olevat, et ei tohi ronida.

Patarei iseenesest oli tõeliselt hea leid, minul katus jooksis, tänud võistkonnakaaslastele, kes selle pusle edukalt lahendasid. Ja üldse oli lahe etapp, rajameister pidevalt tegi meil selja prügiseks.

Kaido Hallik, seiklusporr eliit

30.04.2012 16:22
Kui vaadata orienteerumisreegleid, siis ületamatu aed (kahe kriipsuga) tähendab, et seda EI TOHI ületada, isegi kui SAAB (EOL reeglite p 15.2).

Sise-o reeglite järgi (niivõrd-kuivõrd sellised eksisteerivad) ei tohi ületada ühtegi takistust ega võtta punkti üle või läbi takistuse, isegi kui takistuseks on ainult lint vms. Punane joon tähendab ava läbimise keeldu, isegi kui seal üldse mingit takistust ei ole.

Samas xdreami juhend ei viita otseselt orienteerumisreeglitele, v.a õue- ja keeluala osas. Seega ühest küljest on õigus neil, kes punaseid jooni väljakutsena võtsid ja ronisid läbi igalt poolt, kust mahtusid. Teisest küljest tekib aga küsimus, et mida korraldaja nende punaste joontega siis üldse mõtles - suletud ust võib ju ka lihtsalt musta joonega tähistada.

Ja kui orienteerumise reeglid üldse ei kehti, kas siis ei kehti näiteks ka 15.2.2: Keelatud on viibida põllumaal, millel on värskelt külvatud, kasvav või koristamata vili. 2010. a Rõuge etapil olid viljapõllud lohasid täis - järelikult rumalad olid need, kes ringi läksid. Ja võib-olla olidki, kui korraldajatel oli see kõik maaomanikuga kokku lepitud ja kinni makstud.

Igatahes oleks hea, kui korraldajad selgitaksid, mida nad seekord punaste joontega mõtlesid ja edaspidi teeksid seda juba ennetavalt, kas juhendis või kaardi legendis.

Vaike, Menger Sponge

30.04.2012 19:16
Orienteerumisreegleid on ka erinevaid. IOF reeglid ei keela ületamatute aedade ületamist ja ületamatute veekogude läbimist. Kui sa seda suudad. Samuti ei keela need õuealade läbimist.

Vähemalt ühes kohas olid korraldajad Patareis kasutanud oma tahte väljendamiseks ka punavalget linti - see andis üheselt teada, et sellest trepist ei tohi ronida.

Sinna okastraadi äärde seda linti samas jälle veetud polnud.

Arne, Cybernetica

30.04.2012 19:27
Vaike,
15.2 ütleb, et aia peale ei tohi ronida, seda ka "ühekriipsulise" aia korral. Kui tegu pole sprindiga, siis alt (august) läbi võib roomata-pugeda, samuti üle floppida. Sise-O reegleid pole juriidiliselt olemas.
Viimase lõiguga 100% nõus, ka muud keelualad võiks juhendis täpsustatud olla.

pealtvaataja

30.04.2012 19:29
Olen orienteerumisreeglite osas võhik kuigi olen tegelenud aastaid autoorinteerumisega ja ka päevakutel käinud. Igatahes siseorienteerumisest ja selle reeglitest polnud ma midagi kuulnud enne siit teemast lugemist, seega punased jooned olid minujaoks tühi koht, legendi ju polnud. Küsisin nüüd ühe targema inimese käest järgi ja tema vastus oli lühike ja konkreetne: Xdream ei ole orinteerumisvõistlus orienteerumisreeglite järgi vaid seiklus ja kõik kokkulangevused orinteerumisega on juhuslikku laadi ja ei kohusta kedagi millekski. Kõik mis pole konkreetselt etapi juhendis keelatud on lubatud. Millegipärast ma arvan, et sarnane vastus tuleb ka korrldajate poolt siia..
Pole ju kõik aegade jooksul Xdreamil kasutusel olnud kaardid üldse orinteerumiskaardid vaid ka aerofotod näiteks.
Ja põldudel jooksmine on olnud minuarust ka juhendis keelatud olnud lisaks sellele, et omal peab ka mõistus peas olema. Mingit kaootilist okastraati Patareis viljapõlluga ei saa ometi võrrelda.

Iljar, JIT team

30.04.2012 19:30
Põldudel jooksmist _peaks_ ka seadused keelama. (Ma ei ole jurist ja pole aimugi, millised). Pmst peaks eraomanduses oleval maal misiganes kahju tekitamine olema keelatud samamoodi nagu ükskõik mis muu võõra vara rikkumine.

Ööetapil saab üldse huvitav olema, minu teada ei tohi eramaal päikeseloojangust -tõusuni viibida, olgu siis põld või prügimägi.

Järgmisel sise-orienteerumist lubaval xdreamil tuleb igatahes sõrgkang kaasa!!!

Kaur, Mudamülka

30.04.2012 19:38
@Kaur - eraomandile võib tekitada igasugust kahju, kui selleks on omaniku nõusolek. Sama kehtib eramaal viibimise kohta.

Sellest ka küsimus, et kui xdreami juhend ei keela üle viljapõllu minna, kas ma siis võin eeldada, et see on korraldaja poolt maaomanikuga kokku lepitud ja kinni makstud? Lihtsalt seiklus nagu iga teinegi? Öösel (era)metsas viibimise osas ma ju eeldan, et selleks on nõusolek olemas.

Patareis tõesti viljapõldu ei olnud, aga ehk soovis korraldaja seal punaste kriipsudega inimesi mõnest ohtlikust kohast eemal hoida? Mingi mõte pidi neil ju ometi olema?

Selgituseks, et Menger Sponge Patareist ühtegi trahviminutit ei saanud ja aega kulus ka keskmisest oluliselt vähem, kuigi lähtusime o-reeglitest. Tõsi, ühtegi lahtist punast ust me ka ei kohanud.

Nii et soovid korraldajatele - rohkem selliseid ülesandeid, nagu Patarei, aga ka rohkem selgust!

Vaike, Menger Sponge

30.04.2012 20:29
Natuke lugemist nõusolekute ja muu köögipoole kohta:
reisiajakiri.gomaailm.ee

Olev Nõus

30.04.2012 20:51
ma ei saanud enamus ajast seal patareis arugi, kus ma üldse asun, rääkimata siis veel punastele kriipsudele pihta saamisest.
iga kord kui õnnestus järjekordselt punktijahikatselt õue päevavalguse kätte jõuda, hingasin kergendatult. kui korraldajad oleksid need punased kriipsud kilelindiga ära markeerinud, ei oleks neid rikkujaid ka seal olnud, sest paljud olid lihtsalt segaduses.

Epp, Vahuri Inglid

01.05.2012 01:27
Punaseid kriise võib tõlgendada igatpidi: läbimise keeld, takistus, ohukoht jne. Näiteks ratta-O kaartidel tähendab punane kriips takistust teel (langenud puu vms.), aga mitte läbimise keeldu. Kui korraldajad mõtlesid punaste kriipsu all läbimise keeldu, siis oleks nad pidanud selle ka legendis või juhendis välja tooma .

Siim

01.05.2012 02:41
@Siim - nii see ROs tõesti on. Nii et kui lähtuda Patareis RO reeglitest (tõesti, miks ka mitte!), siis oleks Kaur võinud lukustatud, kuid punase kriipsuga tähistatud ukse kaasasoleva sõrgkangiga avada? Ja inglid oleksid võinud ennast kaasasolevate tangidega läbi okastraadi lõigata?

Kahju siis, et korraldajad selliste abivahendite kaasavõtmise vajadusele eelnevalt ei vihjanud, oleks veel kõvasti rohkem nalja saanud :)

Vaike, Menger Sponge

01.05.2012 15:20
Rajameistrina pean taaskord tõdema, et seiklejaid ei peata miski! Antud kontekstis pigem negatiivses võtmes. Paar kommentaari asjade algseisu kohta.
* Ülemise sisehoovi esimene värav oli kinni ja selle alt läbi ei mahtunud. Võistlusjärgselt oli värav, kas väänatud, tõstetud või osa eemaldatud, aga lihtne läbisaamine oli ilmne.
* Korraldajad vanglas linti keelatu ja lubatu tähistamiseks ei kasutanud; seal olevate lintide taga olid ainult kinni keevitatud uksed.
* Sisehoovi teisest otsast ei mahtunud NATO traadist läbi. Pärast võistlust mahtus.
* Üks lukus uks oli lahti saadud...

Seega mõeldud oli, et punane joon tähistab et ei ole võimalik saada läbi. Seda, et läbipääsud võistluse käigus luuakse ei jõudnud ette läbi mõelda.

Senini oleme tutvustanud keelavate sümbolite tähendust kas juhendis, osavõistluse juhendis või kaardil. Antud juhul oli paksu punase joone tähendus minu ettenägematuse tõttu täpsustamata.

Tõnis, SK Xdream

01.05.2012 17:18
Xdreami juhend ütleb üheselt: punane viirutus on
keeluala, likumine keelatud. Mitte miski ei keela kaardil punase joonega tähistatud kohtadest läbi liikuda kui see kuidagi mõistlikult võimalik on.

Raimo

02.05.2012 01:45
Lisaks: orienteerumise, EOL vm organisatsioonide/võistlusalade reeglid Xdreamil ei kehti. Xdream on omaette võistlus mille AINUS reeglistik on võistluse juhend. Selles ei ole viidatud ühelegi teisele konkreetsele juhendile ja järelikult ei saa nendest lähtumist ka nõuda või eeldada.

Igal võistlusel lähtutakse ikka konkreetse võistluse reeglitest ning kui punase joone ületamine ei ole mingilgi moel keelatud, on see järelikult lubatud. Ka kahekordse punase joone ületamine on 100% korrektne seni, kuni võistluse korraldajad ei ole sellise tingmärgi ületamist selgesõnaliselt keelanud.

Raimo

02.05.2012 01:52
Mulle isiklikult ei meeldi see põhimõte, et kõik mis keelatud ei ole, on lubatud. Midagi peab ka mõistusega võtma. Samas, tundub, et paljudel võistkondadel on mõistus (väljaostmata) lisavarustuses.

Mind ajab natukene kurjaks see, et võidu nimel ollakse valmis milleks iganes. Seekord oli meie tulemus B-rajal 50 koha kandis ning nägime täielikku idiootsust - küll patareis värava alt/võrgu vahelt läbipugemist, küll otsesõnu valetamist (seal punkti ei ole), küll füüsilist takistamist, küll irvitamist - paras, et kumm läks...

Sõbrad, kuulge, davaite, zit druzna ja pidagem meeles, et elus on palju enamatki kui 50. koha saavutamine.

Pets

02.05.2012 02:49
Petsiga igati nõus - kohati tahaks rajal näha rohkem sõbralikkust. Siinkohal aga suured tänud mehele, kes 9ndas punktis naisi katusele aitas ronida:)

Mis puutub Patarei lausetesse "siin punkti pole", siis ehk võis see tuleneda asjaolust, et B-rajal olid osadel punktid 17-20 ja 16-19 vahetuses. Isegi vist ütlesime korra, et keegi on vales kohas... teadmata, et nende kaardil ongi punktid teiste numbritega...

Karin

02.05.2012 03:11
Tõnis, kaua Patarei siseorienteerumise planeerimine kolme raja peale aega võttis? Kui saan õigesti aru, siis lisaks punktidele ja A-raja õnnestunud hajutusele tuli veel välja valida uksed, mis pidid võistluse ajaks ning radade keeruilisemaks tegemiseks lukku saama?

Mul läks kodus ikka tublisti aega, et lahendusvariandid leida. Pea ka muidugi põrutada saanud:)

Karli

02.05.2012 18:00
Nojaa, meil jäi 1. korrusel kolmnurga ülemises vasakus nurgas trepist üles minemata, kuna sinna oli ohtralt punavalget linti puistatud. Kaardi järgi oli see läbimiseks lubatud. Kuigi tagantjärele kaarti uurides mitte kõige otsem tee...

Risto

03.05.2012 16:07
Ma olen samuti Petsiga nõus, et põhimüte "mis keelatud ei ole, on lubatud" ei ole sageli eluterve ega tee võistlust paremaks. Ometi, kui see omab võistluste kontekstis olulist kaalu, peaks antud punaste joonte näitel selgesõnaliselt kas juhendis või kaardil reeglid ära kirjeldama. Antud juhul - meeldigu see kaasvõistlejatele nii vähe kui tahes, ei saa kedagi punase joone ületamise eest ei karistada ega ammugi diskvalifitseerida. Karistamine saab ju toimuda siiski vaid vastavalt võistluste juhendile või reeglitele.

"Patarei" territooriumil oli minu hinnagul punaste joonte mõte siiski planeerimist hõlbustada ja indikeerida lukustatud läbipääse. See, et keegi aia alt või vahelt läbi puges ei olnud ei otseselt keelatud ja ei riivanud samuti ka kinnistu ega maa omaniku huvisid - sisuliselt olime me ju kogu territooriumil ametlikult ja omanikuk/haldaja loal.

Raimo

04.05.2012 11:45
Appi mis mämmad siia kirjutama on lastud?

vaatleja

05.05.2012 22:23
Sa vaatleja, vaatle palun edasi, kirjutamine sulle ilmselt ei sobi!

Mämm

09.05.2012 02:14
Tagantjärgi tarkus pidavat olema täpisteadus. Seiklusspordis on aga kõige parem abivahend kaine mõistus. Viljapõllu peale ei läheks ma siis ka kui see kaardil viirutamata on. Aia alt aga lähen läbi küll kui teisel pool aeda keeluala pole ja läbi saamiseks ma aeda lõhkuma ei pea. Konkreetse koha peal liikusid aga enamus võistkonnad seal läbi aia või aia alt siis kui meie sinna jõudsime. Ei tulnud isegi selle peale, et kaardi pealt vaadata, kas see on keelatud.
Eks need võistkonnad ise tea, kes siis esimesena neid uksi seal lahti murdsid, aias auke suuremaks tegid ja väravaid eest ära tõstsid, et selline käitumine austust neile ei too ja kuna nad pidid olema suht eesotsas olevad võistkonnad siis ma loodan, et neile vähemalt pakkus rahuldust see saavutatud koht.

Aia alt läbi

09.05.2012 13:32
Alguses me liikusime üle jalutustsooni. Trepist alla minnes vaatasin, et üks võistkond läks jalutuskambritest mööda sinna, kust ideeliselt läbi ei saanud. Igaks juhuks läksin vaatama, et mida nad seal teevad. Seltskond ronis läbi värava kõrvale tehtud augu välja. Käisime edaspidi samuti sealt, sest naabritega peab hästi läbi saama!
Kui tulime viimast punkti võtmast, oli aia tagumisse otsa samuti auk sisse tehtud.

Hirvo, Hai

09.05.2012 21:09
Oh teid A-raja võistlejaid. Päris metslased olete. Uksed lahti lõhutud, aia sisse augud uuristatud. Häbi peaks olema. Vaadake et vähemalt Lätis ennast viisakalt üleval peate, (lähi)välismaa ikkagi. Teiesuguste pärast võidakse meid Guinessi rekordite raamatust veel välja jätta !

google search

10.05.2012 03:10

« Tagasi

Xdreami foorumis kommenteerimise hea tava

Foorumi eesmärk on edastada operatiivset infot ning püstitada küsimusi, avada teemakohaseid arutelusid. Soovime, et arvamused oleksid konstruktiivsed ning kommenteerijad esineksid oma nime all. Säilitame viisaka tooni, väldime irooniat ja sarkasmi. SK Xdream jätab endale õiguse mitte vastata anonüümsetele kommentaaridele.